Dzień dobry!
Prosimy o zmianę przeglądarki w celu wyświetlenia treści na tej stronie. Zalecane przeglądarki Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge lub Safari.

55-040 Bielany Wrocławskie, Wrocławska 7, Polska
+ 48 508 467 422

ELKO Group opuszcza Rosję

ELKO Group, dystrybutor produktów IT i elektroniki użytkowej, podpisała umowę sprzedaży wszystkich swoich udziałów we wszystkich spółkach zależnych w Rosji i rozpoczyna separację operacyjnych i technicznych procesów biznesowych.
Akciju Sabiedrība „ELKO Grupa” otrzymała zgodę od wszystkich zaangażowanych stron na zbycie dwóch spółek zależnych w Rosji: ООО "ЭЛКО РУС" i OOO "Торговый дом АБСОЛЮТ". Zmiana właściciela została oficjalnie zarejestrowana 25 kwietnia 2022 roku.

Od początku wojny w Ukrainie, ELKO Group zaprzestała dostaw towarów na rynek rosyjski. Po nałożeniu międzynarodowych sankcji oraz w wyniku nacisków opinii publicznej, kilku czołowych producentów IT zapowiedziało, że również opuszczą rynek rosyjski.

Wraz ze zmianą własności spółek zależnych ELKO Group w Rosji, rozpoczęto transfer swoich aktywów i separację procesów biznesowych zarówno na poziomie operacyjnym, jak i systemowym. Dla tego procesu wyznaczono okres przejściowy, który będzie realizowany w kilku etapach i ma zakończyć się w ciągu roku od jego rozpoczęcia.

Transakcja ma skutkować zmniejszeniem ryzyka związanego z obecnością na rynku rosyjskim, a także poprawieniem kapitalizacji bilansu ELKO Group. Oczekuje się, że w wyniku tej zmiany zmniejszą się wskaźniki pokrycia kapitału własnego i odsetek w grupie, zmniejszy się udział pożyczonych środków, zostanie wyeliminowane ryzyko związane z kursem rubla rosyjskiego, a w efekcie – zmniejszą się koszty operacyjne. Stwarza to możliwość dla dalszego rozwoju biznesu na innych rynkach.


  1. Nowości
  2. ELKO Group opuszcza Rosję