Dzień dobry!
Prosimy o zmianę przeglądarki w celu wyświetlenia treści na tej stronie. Zalecane przeglądarki Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge lub Safari.

55-040 Bielany Wrocławskie, Wrocławska 7, Polska
+ 48 508 467 422

ELKO Group osiągnęła rekordowe przychody w 2021 r., 44 mln USD netto

Złożona sytuacja na rynku otworzyła przed ELKO Group nowe możliwości zwiększenia marży zysku.
  • Obrót: 2191 mln USD (1852 mln EUR), 0,3% więcej niż w poprzednim roku;
  • Marża zysku brutto: 7,2%, 1,3 punktu procentowego wyższa niż w poprzednim roku;
  • Zysk brutto: 158,7 mln USD (134,2 mln EUR), 22,2% więcej niż w poprzednim roku;
  • Zysk netto: 44,4 mln USD (37,5 mln EUR), 28,7% więcej niż w poprzednim roku.

W drugim roku cyfrowej transformacji przyspieszonej przez pandemię, ELKO Group odnotowała stabilny i silny popyt ze strony rynku w kluczowych segmentach - produktów IT i elektroniki użytkowej, podczas gdy podaż wciąż była utrudniona ze względu na kumulujące się skutki niedoboru komponentów, ograniczone zdolności produkcyjne i problemy z logistyką. Niemniej jednak, to wymagające środowisko stworzyło wiele możliwości poprawy rentowności, co w przypadku ELKO Group przyniosło wzrost zysku brutto o 22,2% w porównaniu do roku 2020, podczas gdy ostrożne zarządzanie kosztami doprowadziło do wzrostu zysku netto o 28,7%, do 44,4 mln USD (EUR 37,5 mln).

„W 2021 roku rynek zmagał się z wieloma wyzwaniami. Rekordowo wysokie wyniki zostały osiągnięte dzięki ciężkiej pracy. Kluczem do sukcesu jest produktywność. Sprawność procesu zabezpieczania dostępności produktów, znajdowania tras logistycznych, zarządzania stanami magazynowymi oraz sumienne kalkulacje pomogły nam odnieść sukces w okresie pewnym wyzwań. Zysk tkwi w szczegółach. Im bardziej złożone środowisko, tym więcej usług i wyższą wartość dodaną możemy zapewnić jako dystrybutor” – Svens Dinsdorfs, CEO ELKO Group.

Rozwój w Polsce

Rok 2021 dla ELKO w Polsce był rokiem szybkiego wzrostu we wszystkich aspektach biznesowych: finansowym, portfelowym i usługowym. Obroty w stosunku do roku poprzedniego w 2021 wzrosły o 20%, a portfolio zostało uzupełnione o szereg nowych produktów i marek, takich jak hulajnogi Segway-Ninebot, stacje zasilające EcoFlow oraz zupełnie nowa kategoria w ELKO – rowery.

Pod koniec 2021 roku ELKO wdrożyło nowe podejście do usług dystrybucyjnych o nazwie System Silverline. W jej ramach wszyscy partnerzy dystrybutora, niezależnie od wielkości, mogą liczyć na kompleksowe wsparcie i wartość dodaną ze współpracy, oszczędzając czas i pieniądze, zdobywając wiedzę rynkową i tym samym, bonusy. Rozwój usług jest silnym celem również w tym roku; firma wdrożyła usługę dropshippingu i uruchomiła nową aktualizację dla sklepu internetowego, otwierającą nowe funkcje i poprawiającą wydajność systemu.

Istotne wydarzenia w 2021 roku

W lutym 2021 roku ELKO Group wyemitowała pięcioletnie niezabezpieczone obligacje o wartości 20 mln EUR o stopie kuponowej 6 w skali roku, płatne co pół roku. Obligacje były notowane na Nasdaq First North w drugim kwartale 2021 roku.

Akciju Sabiedrība ELKO Grupa, poprzez swoją spółkę zależną ELKOTech Romania SRL, nabyła 100% udziałów dystrybutora z wartością dodaną IT Smart Distribution SRL, a spółka WESTech CZ s.r.o., należąca do ELKO Group, przejęła pakiet kontrolny (85% udziałów) w Logicworks s.r.o. – dostawcy rozwiązań Apple B2B – od Etnetera Group.

Wojna w Ukrainie

Od początku wojny w Ukrainie, ELKO Group zaprzestała dostaw towarów na rynek rosyjski i 25 kwietnia 2022 roku opuściła rynek rosyjski, sprzedając 100% udziałów wszystkich podmiotów prawnych w Rosji. Pozostanie na rynku rosyjskim wiązałoby się zarówno z ryzykiem finansowym, jak i stratami wizerunkowymi.

Tymczasem działalność biznesowa ELKO w Ukrainie została wznowiona z końcem marca poprzez otwarcie sprzedaży dla klientów i planowanie nowych dostaw.

Perspektywy na przyszłość  – nowe rynki, nowe produkty, nowe usługi

„Obecnie skupiamy się na rozwoju regionu Europy Środkowo - Wschodniej i Skandynawii. Dzięki sprawności, jaką wypracowaliśmy jesteśmy pewni, że żadna z możliwości nie zostanie zmarnowana. Mamy już krótką listę nowych grup produktów, z którymi możemy pracować, nowych rynków, na które chcemy wejść oraz nowych usług czekających na wdrożenie” – Svens Dinsdorfs.

  1. Nowości
  2. ELKO Group osiągnęła rekordowe przychody w 2021 r., 44 mln USD netto