Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie, zgodnie z naszą polityką prywatności
Zatwierdź
eCom
Zostań partnerem o nas nowości kontakty

Grupa ELKO zamyka 2019 rok z wysokimi wskaźnikami obrotów i rentowności

ELKO-headquaters
Poszerzenie oferty produktowej i poszukiwanie nowych rynków zaowocowało najlepszymi dotychczasowymi wynikami finansowymi.
 • Obroty: 1 883 mln USD (1 682 mln EUR), o 6,5% więcej niż w roku poprzednim;
 • Marża brutto: 5,3%, o 0,6 punktu procentowego wyższa niż w roku poprzednim;
 • Zysk brutto: 99,7 mln USD (89 mln EUR), o 21% więcej niż w roku poprzednim;
 • Zysk netto: 19,8 mln USD (17,7 mln EUR), o 111,5% więcej niż w roku poprzednim.
 • Komponenty - 487 mln USD (435 mln EUR), wzrost o 4%;
 • Komputery osobiste - 291 mln USD (260 mln EUR), wzrost o 19%;
 • Telefony komórkowe - 533 mln USD (476 mln EUR), spadek o 14%;
 • Sprzęt gospodarstwa domowego i biurowy, urządzenia peryferyjne - 153 mln USD (136 mln EUR), wzrost o 28%;
 • Oprogramowanie - 51 mln USD (45 mln EUR), wzrost o 15%;
 • Rozwiązania i usługi dodane - 102 mln USD (91 mln EUR), wzrost o 48%;
 • Telewizory - 127 mln USD (113 mln EUR), wzrost o 27%;
 • Drobny sprzęt gospodarstwa domowego, itp. - 14 mln USD (12 mln EUR), wzrost o 654%;
 • Sprzęt wbudowany - 127 mln USD (113 mln EUR), wzrost o 25%.
„Zbliżamy się do dwóch miliardów. W ubiegłym roku osiągnęliśmy nasze najlepsze wskaźniki obrotu i zysku brutto w historii. Nie zatrzymaliśmy się. Inteligentny rozwój stał się fundamentem firmy; mądrzejsi niż wczoraj a także niż nasi konkurenci. Doskonalimy siebie i nasze wewnętrzne procesy, poszerzamy nasze portfolio produktów, odkrywamy nowe rynki i dokonujemy znaczących inwestycji w technologie. Połączenie tych działań, a nie pojedynczych elementów, zapewniło nam doskonałe wyniki”, mówi Svens Dinsdorfs, Dyrektor Grupy ELKO.
Wraz ze wzrostem sprzedaży wzrosła potrzeba znaczącej restrukturyzacji infrastruktury. W ciągu roku ELKO przeniosło cztery magazyny do nowej, nowoczesnej siedziby w Rydze, Rosji, Rumunii i Królestwa Niderlandów, poprawiając tym samym jakość świadczonych usług i optymalizując koszty.

Po dwóch latach pomyślnej działalności w regionie skandynawskim Grupa ELKO wykupiła w sierpniu 2019 r. pozostałe 15% akcji Gandalf Distribution AB, posiadając tym samym 100% udziałów.

WESTech, spółka Grupy ELKO, jeden z największych dystrybutorów produktów IT na Słowacji, w grudniu 2019 roku sfinalizowała przejęcie spółki ARAŠID. Wraz z tym przejęciem stała się ona wyłącznym właścicielem sklepu internetowego ProGamingShop.sk oraz sklepu internetowego i sieci detalicznej MP3.sk.
Zgodnie z zaleceniami władz lokalnych, większość pracowników biurowych ELKO pracuje obecnie zdalnie i nadal nieprzerwanie świadczy wszystkie usługi. We wszystkich magazynach zapewniona jest bezkontaktowa wysyłka i odbiór towarów.
W przeciwieństwie do ogólnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, w pierwszym kwartale 2020 r. sprzedaż ELKO nadal rosła. Wyjaśnia to fakt, że gdy dostawy z Chin zmalały, co doprowadziło do spadku dostaw na całym rynku, przedsiębiorstwa posiadające optymalnie zgromadzone zapasy były w stanie kontynuować działalność bez przerw. Innym czynnikiem był fakt, że wiele firm aktywnie kupowało laptopy i inne urządzenia w celu przygotowania swoich pracowników do pracy zdalnej. Według danych operacyjnych obroty Grupy i marża brutto w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosły odpowiednio o 24% i 36% w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku. Kwartalne obroty Grupy osiągnęły poziom przedstawiony w budżecie. Ze względu na duży popyt, ELKO udało się zredukować swoje stare zapasy magazynowe. Chińskie przedsiębiorstwa zaczęły powracać do normalnej działalności, co oznacza, że tymczasowe zakłócenia w dostawach zostały wyeliminowane.
„Mamy oddziały w 11 krajach, a obecna sytuacja i nałożone ograniczenia w każdym z nich są inne. Wyniki pierwszego kwartału tego roku były bardzo zachęcające. Na początku drugiego kwartału w większości krajów budżet został wdrożony w zdrowy sposób. Jesteśmy pewni siebie, ale jednocześnie zachowujemy ostrożność; nasze doświadczenia z poprzednich kryzysów wiele nas nauczyły. Wprowadziliśmy jednak szereg środków ostrożności i kontroli na wypadek, gdybyśmy nadal zaczęli doświadczać spadku obrotów. Naszym głównym priorytetem jest ciągłość działania. Najbardziej koncentrujemy się obecnie na tym, jak powinna wyglądać nasza firma po kryzysie. Oczywistym jest, że pojawią się zupełnie nowe warunki i zasady. Byłoby mądrzej, gdybyśmy się do nich dostosowali niż stawiali opór. Aktywnie kontynuujemy pracę. Nie wstrzymujemy inwestycji w rozwój technologiczny, w szczególności w rozwój platform e-commerce”, mówi Svens Dinsdorfs.
Grupa ELKO jest jednym z największych w regionie dystrybutorów produktów i rozwiązań IT i elektroniki użytkowej reprezentujących 400 producentów IT. Firma oferuje szeroką gamę produktów i usług dla ponad 10 000 detalistów, lokalnych producentów komputerów, integratorów systemów i przedsiębiorstw z różnych sektorów w ponad 31 krajach w Europie i Azji Środkowej. Obroty Grupy w 2019 r. Wyniosły 1 883 mln USD.
 1. nowości
 2. Grupa ELKO zamyka 2019 rok z wysokimi wskaźnikami obrotów i rentowności