Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie, zgodnie z naszą polityką prywatności
Zatwierdź
eCom
Zostań partnerem o nas nowości kontakty

Obroty Grupy ELKO przekroczyły 1,5 miliarda USD

zinai
Rozszerzenie działalności na nowe rynki, poszerzenie asortymentu i udane działania na istniejących rynkach umożliwiły rozwój Grupy ELKO.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2018 r.:
• Przychody osiągnęły poziom 1 768 mln USD (1 497 mln EUR), co oznacza wzrost o 11% w stosunku do roku poprzedniego;
• Marża brutto wyniosła 4,7%, co oznacza spadek o 0,2 punktu procentowego w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku;
• Zysk brutto wyniósł 83 mln USD (70 mln EUR), co oznacza wzrost o 6% w stosunku do roku poprzedniego;
• Zysk netto wyniósł 9,4 mln USD (8 mln EUR) i był o 32% niższy niż rok wcześniej.
„Pomimo wymagającej sytuacji geopolitycznej w regionie WNP i rosnącej konkurencji na wszystkich rynkach docelowych grupy ELKO, osiągnęliśmy 11% wzrost przychodów i zamierzamy osiągnąć poziom 2 miliardów USD w 2019 roku. Jest to dość ambitny cel, ale widzimy, że mamy ku temu potencjał i możliwości. Kluczowymi wydarzeniami 2018 roku była ekspansja geograficzna, utrzymanie wydajnych i efektywnych pod względem kosztów kanałów dystrybucji, nieustanny wysiłek na rzecz rozwoju naszego portfolio oraz koncentracja na produktach, usługach i rozwiązaniach o wartości dodanej. Przewidujemy także, że w 2019 r. tempo wzrostu nie ulegnie spowolnieniu.” Svens Dinsdorfs, CEO Grupy ELKO.
Istotne wydarzenia z 2018 r.
Akwizycje
W 2018 r. ELKO przeprowadziło szereg transakcji zakupu, z których najważniejszą było nabycie domu handlowego Absolut w Rosji. Pozwoliło to ELKO zaoferować sprzęt AGD i elektronikę na nowym rynku zbytu. Na Słowacji WESTech, oddział Grupy ELKO, nabył udziały w spółkach handlowych Arašid i MP3.sk, poszerzając tym samym portfolio gier, konsol, telefonów komórkowych i akcesoriów telefonicznych.


Wzrost regionalny
W ramach inicjatywy mającej na celu poszerzenie horyzontów biznesowych Grupa ELKO rozpoczęła działalność na polskim rynku w 2017 r., pozyskując lokalny zespół ds. sprzedaży w zakresie dystrybucji produktów IT i elektroniki użytkowej. W ciągu roku powołano solidny zespół sprzedaży z systematycznymi procedurami biznesowymi. Szybkie tempo wzrostu pozwoliło polskiemu oddziałowi ELKO znaleźć się w gronie 15 największych hurtowników w regionie.
Dzięki akwizycjom, rozszerzeniu portfela i rozwojowi kanałów dystrybucji, kraje bałtyckie i region WNP także wykazały znaczny wzrost. Rok 2018 to wzrost inwestycji w budowanie regionalnych relacji, ukierunkowana praca z klientami oraz wiele ważnych procesów organizacyjnych mających na celu przekształcenie i wzmocnienie pozycji rynkowej.


Koncentracja na rozwoju wewnętrznym
„Należy podkreślić, że skupiamy się na doskonaleniu procesów wewnętrznych - w ubiegłym roku zaktualizowaliśmy kilka systemów, zainwestowaliśmy w zautomatyzowany i wydajny handel elektroniczny, system operacyjny JD Edwards oraz wiele innych. ELKO wyróżnia się wiedzą i doświadczeniem, które zgromadziliśmy w ciągu 26 lat działalności. Wierzymy, że naszą rolą jako dystrybutora jest wykorzystanie tej wiedzy i udostępnienie jej naszym klientom. Oznacza to ciągły rozwój technologiczny, uczenie się i rozwój poprzez wykorzystanie wiedzy naszych pracowników oraz śledzenie trendów biznesowych. Jesteśmy przekonani, że to wszystko pomoże nam usprawnić naszą codzienną działalność i obsługę klienta", dodaje Svens Dinsdorfs.


Uznanie
W 2018 r. rozwój firmy został zauważony i doceniony przez liczne nagrody i nominacje. Grupa ELKO znalazła się na prestiżowej liście 500 największych firm Europy Środkowej i Wschodniej - COFACE. ELKO zajmuje 124. miejsce, najwyższe wśród sześciu łotewskich firm na liście. Z kolei coroczna ceremonia wręczenia nagród organizowana przez gazetę Dienas Bizness przyznała ELKO tytuł najlepszego holdingu na Łotwie. Grupa ELKO otrzymała również liczne nagrody dla partnerów.
Informacje na temat Grupy ELKO
Grupa ELKO jest jednym z największych w regionie dystrybutorów produktów i rozwiązań IT i elektroniki użytkowej reprezentującym 400 producentów IT. Grupa oferuje szeroki zakres produktów i usług dla ponad 10 000 sprzedawców detalicznych, lokalnych producentów komputerów, integratorów systemów oraz przedsiębiorstw z różnych sektorów w 31 krajach Europy i Azji Środkowej. Obroty Grupy w 2018 r. wyniosły 1 768 mln USD (1 497 mln EUR).
  1. nowości
  2. Obroty Grupy ELKO przekroczyły 1,5 miliarda USD