Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie, zgodnie z naszą polityką prywatności
Zatwierdź

Rekord: obroty Grupy ELKO przekroczyły 2 miliardy dolarów

Record_ELKO_USD2billion
Rosnąca cyfryzacja, która nasiliła się w związku z pandemią, wpłynęła na wzrost sprzedaży sprzętów IT i AGD. W rezultacie operacyjne dane finansowe Grupy ELKO za miesiące styczeń-listopad pokazują rekordowe obroty w wysokości 2 miliardów dolarów.
13 lat temu, w 2007 roku, Grupa ELKO – dystrybutor sprzętu IT i AGD - jako pierwsza łotewska firma osiągnęła obroty przekraczające próg 1 mld USD. W tym roku, na początku najbardziej ruchliwego sezonu, Grupa przekroczyła już próg 2 miliardów.

„Pod koniec ubiegłego roku uznaliśmy, że przekroczenie 2 miliardów jest bardzo ambitne. Na początku tego roku, kiedy prawie wszystkie łańcuchy dostaw zostały zakłócone i panowała duża niepewność, zwłaszcza w Rosji, byliśmy przygotowani na poniesienie dużych strat. Wydarzenia, które nastąpiły później, zaskoczyły jednak wielu. Przedsiębiorstwa i całe branże zostały zmuszone do digitalizacji. Spędzanie większej ilości czasu w domu ugruntowało popyt na towary, które zwykle nie należą do podstawowych potrzeb ludzi w czasie kryzysu." To pierwszy kryzys, w którym znajdujemy się w korzystnej sytuacji "- komentuje Svens Dinsdorfs, CEO Grupy ELKO.
To pierwszy kryzys, w którym znajdujemy się w korzystnej sytuacji
Svens Dinsdorfs CEO Grupy ELKO
Na wszystkich rynkach bez wyjątku nastąpił wzrost. Całkowity obrót jest o 30% wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Największą niespodzianką jest Szwecja, gdzie obroty wzrosły o 143%.

Obiektywnie rzecz biorąc, rynek wykazuje deficyt w pewnych grupach produktów, na przykład w segmencie komputerów personalnych. Zakłócenia zdolności produkcyjnych i trudności w dostawach spowodowane pandemią utrudniły zaspokojenie nieoczekiwanie wysokiego popytu. Przesyłki są opóźnione i jest na nie większa konkurencja. Jeśli możliwość zapewnienia mobilności towarów poprzez zapobieganie stagnacji szybko starzejących się technologii w magazynach była w przeszłości głównym wyzwaniem dla hurtowników IT, to stare zapasy nie są już tematem dnia. Obecnie brakuje towarów.

„Trudno jest zarządzać szybkim wzrostem na dużą skalę. Nie jesteśmy jednak naiwni i zdajemy sobie sprawę, że takie okresy wzrostu nie będą trwały wiecznie. Nastąpi nasycenie rynku, rynek zwolni i musimy to zauważyć w odpowiednim czasie. Każdy etap wymaga własnej taktyki. Nawet na początku roku, kiedy wydawało się, że wszystko wokół nas się sypie, ważne było, aby nie zatrzymywać się i patrzeć w przyszłość. Kryzysy przychodzą i odchodzą, ten nie jest pierwszy ani ostatni, jeśli myślimy o nim jako o naturalnym cyklu. Jedno jest pewne - nie wolno nam się zatrzymać ”- mówi Dinsdorfs o Grupie ELKO.
  1. Nowości
  2. Rekord: obroty Grupy ELKO przekroczyły 2 miliardy dolarów